Darbo el. paštas telefone: kaip juo saugiai naudotis?

Vis daugiau įmonių leidžia savo darbuotojams darbo elektroninį paštą ir kitas darbui skirtas programėles turėti asmeniniame ar įmonės suteiktame išmaniajame telefone, nes tai patogu ir didina našumą. Kaip šiomis priemonėmis telefone naudotis saugiai?

„Nuo pat išmaniųjų telefonų eros pradžios šie įrenginiai tiek galimybėmis, tiek galia vis sparčiau vijosi kompiuterius ir, kai kuriais atvejais, net juos aplenkė. Paprastai sakant, dabartinis išmanusis yra tarsi galingas delno dydžio kompiuteris, taigi jų saugumu reikėtų rūpintis taip pat, kaip ir kompiuterių, ypač jei juo pasiekiami verslo duomenys“, – sako  „Telia“ Saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

Pirma, reikia užtikrinti saugumą nuo išorės pavojų. Jei telefoną naudojate ir darbo reikmėms, jame privalo būti nustatytas PIN kodas (nenaudokite kodo iš vienodų skaitmenų arba iš eilės einančių skaitmenų) ar kitas užraktas (pavyzdžiui, piršto atspaudo ar veido atpažinimas), kad telefoną pametus duomenimis negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys. Tokias pat saugumo priemones rekomenduojama naudoti ir asmeniniuose telefonuose – juk nenorime, kad socialinių tinklų paskyros, asmeninės nuotraukos ir susirašinėjimai programėlėse būtų prieinami tam, kuris ras telefoną, jei netyčia jį pamesite.

Taip pat telefone turi būti įdiegta naujausia jam prieinama operacinės sistemos versija su paskutiniais saugumo atnaujinimais, kad į telefoną neprasprūstų virusai ir kiti kenkėjai. Patikrinti, ar jūsų „iPhone“ turi naujausią „iOS“ versiją ir ją atnaujinti, galite nuėję į nustatymus („Settings“), pasirinkę „General“ ir „Software Update“. Telefonuose su „Android“ operacine sistema programinės įrangos versiją galite patikrinti „Nustatymuose“ pasirinkę skiltį „Apie telefoną“.

Jei reikia telefoną atiduoti remontuoti – prieš tai išsisaugokite jame esančias nuotraukas ir dokumentus atskiroje saugykloje (atminties kortelėje, debesijos paskyroje ar pan.), ištrinkite prisijungimus prie paskyrų ir atstatykite telefono gamyklinius parametrus.

Saugumą dar labiau padidina telefone esančių duomenų šifravimas – tokią funkciją turi daugelis verslo klasės išmaniųjų.

Žinoma, galimybė atlikti kai kuriuos darbus telefonu yra naudinga: nebūtina skubėti į darbą ar jungti kompiuterį vien tam, kad laiku perskaitytumėte ir atsakytumėte į el. laiškus, peržvelgtumėte ataskaitas ar pakoreguotumėte kokius nors dokumentus.

Kita vertus, svarbu atminti, kad darbas neturėtų užgožti viso jūsų laiko ir trukdyti mėgautis laisvalaikiu. Kad taip nenutiktų, telefone ir el. pašto programose galite nusistatyti, kokiu metu ir kokiais atvejais bus siunčiami įspėjimai apie gautus el. laiškus, kalendoriaus priminimai ir kiti pranešimai. Jei einate atostogų, įspėkite kolegas, kad darbo kontaktais nebūsite pasiekiami ir tiesiog atsijunkite nuo darbinių programų telefone.