Saugus darbas iš namų: viskas, ką turite žinoti
Kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais ir kita darbui būtina technine bei programine įranga darbuotojus aprūpina įmonės, jos įprastai pasirūpina ir saugumo sprendimais. Tačiau siekiant užtikrinti, kad duomenys nenutekės ir dirbti netrukdys virusai ar įsilaužėliai, būtinas ir pačių darbuotojų įsitraukimas.
„Šiuolaikinės darbo vietos sąvoką apima visi įrenginiai, kuriuos žmonės naudoja darbui. Jei dirbate iš namų ir tam naudojate savo asmeninį kompiuterį arba jungiatės prie darbinių programų, tikrinate darbinį el. paštą nuosavu išmaniuoju telefonu, ši įranga neformaliai taip pat patenka į darbo vietos apibrėžimą. Jai turėtų būti taikomi tokie pat reikalavimai, kaip ir darbo suteiktam kompiuteriui ar telefonui“, – sako „Telia“ Saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.
Ji pateikia penkis patarimus, kurie aktualūs daugeliui iš namų dirbančių žmonių ir kurie padės pasirūpinti saugumu.
- Viskas prasideda nuo higienos. Naudokite antivirusinę programą ir nuolat diekite siūlomus operacinės sistemos ir programų atnaujinimus. Paskyrose naudokite skirtingus, stiprius slaptažodžius, sudarytus iš didžiųjų ir mažųjų raidžių, skaičių, specialių simbolių ir bent 8 ženklų. Kartas nuo karto juos pakeiskite. Nesidalinkite savo slaptažodžiais su niekuo, įskaitant ir šeimos narius. Neatidarykite bylų, atsiųstų el. paštu nuo nepažįstamųjų, ir nespauskite įtartinų nuorodų. Prie kompiuterio junkite tik patikimus išorinius įrenginius. „Daugeliui visa tai yra elementarūs, savaime suprantami dalykai, tačiau juos pasikartoti visada naudinga. Taip pat svarbu atminti, kad ir smulki klaidelė – paspausta nežinoma nuoroda ar per skubėjimą registruojantis įvestas kitur jau naudojamas slaptažodis – gali skaudžiai atsiliepti“, – pastebi O. Baranauskienė.
- Naudokite tinkamas priemones. Debesijos sprendimai, tokie kaip „Microsoft 365“, leidžia darbus atlikti bet kada ir iš bet kur, naudojantis bet kokiu įrenginiu. Tai leidžia padidinti darbo našumą, o tinkamai sukonfigūruoti įrenginiai užtikrina saugumą. Svarbu suprasti, kad darbo reikmėms ir reikėtų naudotis darbo suteiktomis el. pašto, failų saugyklos, bendradarbiavimo, užduočių planavimo ir kitomis priemonėmis, ir nesiuntinėti darbinių failų į savo asmeninį el. paštą.
Tai galioja ne tik įrangai, bet ir ryšiui: darbo reikalais nesinaudokite viešais „WiFi“ tinklais, geriau junkitės per mobilųjį internetą. Jungiantis prie įmonės vidinių sistemų, dirbant su jautriais duomenimis būtinas saugus nuotolinis prisijungimas (VPN).
- Nepalikite be priežiūros. Tai galioja tiek kompiuteriui, tiek telefonui: jei nuo įrenginių atsitraukiate ir paliekate juos ant stalo, net ir namuose, užrakinkite ekranus, kad kiti asmenys negalėtų jais pasinaudoti. Tai labiausiai aktualu mažus vaikus auginantiems ar gyvūnų turintiems žmonėms – nustebtumėte, kokių šunybių jie prikrečia.
- Pasirūpinkite mobiliaisiais įrenginiais. Mobilieji įrenginiai vis dažniau naudojami darbo reikmėms, todėl jų saugumui derėtų skirti papildomą dėmesį. Kaip ir kompiuteriuose, juose turi būti įdiegta nauja „Android“ ar „iOS“ operacinės sistemos versija su paskutiniais saugumo atnaujinimais, kad į telefoną neprasprūstų virusai. Taip pat reiktų užtikrinti, kad ekranas yra rakinamas piršto anspaudu, PIN kodu ar kitu būdu.
- Suklydote? Netylėkite. Nediekite programų iš interneto ir nesuteikite laikinų ar nuolatinių administratoriaus teisių programinei įrangai atsisiųsti, nes tai didina kenkėjiškų programų riziką. Jei jau paspaudėte įtartiną nuorodą ar atsisiuntėte įtartiną programą, nedelsdami praneškite apie tai savo įmonės IT pagalbai ar kibernetinio saugumo specialistams.