Paaugliai socialiniuose tinkluose – kaip užtikrinti paskyros saugumą

Bendravimas socialiniuose tinkluose yra paauglių kasdienybė, apie kurią patys paaugliai dažniausiai kalba tuomet, kai susiduria su įvairiais sunkumais ar grėsmėmis – nemaloniais komentarais, nuotraukų ar tapatybės vagyste, skleidžiamais gandais ir pan. Todėl tiek paaugliams, tiek suaugusiems būtina žinoti, kokios yra privatumo ir saugumo galimybės skirtinguose socialiniuose tinkluose bei kur galima kreiptis pagalbos, susidūrus su nemalonia patirtimi internete.         

Populiariausi socialiniai tinklai tarp Lietuvos paauglių (15-19 m.) yra „Facebook“, „Youtube“, „Instagram“ (TNS LT 2015 m. duomenys). Tačiau paaugliams, priešingai nei vyresniems vartotojams, būdinga per dieną apsilankyti iš karto keliuose socialiniuose tinkluose, atrasti naujus tinklus, kuriais nesinaudoja jų tėvai ar kiti suaugusieji („Ask.fm“, „Snapchat“ ir kt.). Paaugliai per savaitę vidutiniškai prisijungia prie 2-3 socialinių tinklų.

„Sveiki, kai buvau mažesnė buvau susikūrus facebook ir ten kėliau kelias savo nuotraukas.. tiesiog kur aš šypsojausi ... Dabar esu susikūrus naują o tą seną kažkas užgrobė... ta prasme rašo žinutes daugumai o juk ten mano vardu viskas.. ką daryti? mes su drauge bandom panaikinti tą profilį, bet kol kas ji vis dar yra...“ („Vaikų linijai“ rašė 12 m. mergaitė, kalba netaisyta)

„Facebook“ – tarp Lietuvos vaikų ir paauglių populiariausias socialinis tinklas, kuriame dažnai savo paskyras susikuria ir šio tinklo amžiaus cenzo neatitinkantys, t. y. 13 metų nesulaukę, vaikai. Šis socialinis tinklas nuolat tobulina bei keičia saugumo bei privatumo nustatymus, tad reikia išlikti budriems ir periodiškai pasitikrinti, ar paskyra yra pakankamai saugi ir kas mato mūsų skelbiamą informaciją.

Yra keli dalykai, kuriuos svarbu prisiminti paaugliams ir kitiems „Facebook“ vartotojams, kad paskyra būtų saugi:

  1. Pasirinkti stiprų slaptažodį ir juo su niekuo nesidalinti – naudoti mažiausiai šešių raidžių ir skaičių kombinaciją (geriausia atsitiktine tvarka), įtraukti simbolius.
  2. Įsitikinti, kad elektroninis paštas yra saugus. Jo slaptažodis taip pat turi būti saugus.
  3. Atsijungti iš „Facebook“ paskyros, kai naudojamės tuo pačiu kompiuteriu su kitais žmonėmis. Niekada nesinaudoti slaptažodžių išsaugojimo funkcija!
  4. Naudoti antivirusines programas kompiuteryje ir periodiškai jas atnaujinti.
  5. Pagalvoti prieš spaudžiant ant siūlomos nuorodos arba atsisiunčiant nuotrauką ar vaizdo įrašą. Jei jau paspaudėme ir naršyklė rodo įspėjantį saugumo pranešimą – neignoruoti jo ir neiti giliau.
  6. Verta nustatyti, kas ir ką mato profilyje, suskirstyti savo „Facebook“ draugus į tam tikras grupes ir parinkti, kurie draugai kokius įrašus ar nuotraukas pamatys.

Ir dar viena svarbi taisyklė, kurią kartais verta priminti paaugliams: jeigu suklydome – visada galima pasitaisyti. Jeigu vaikas ar paauglys pasidalino informacija, kuria nereikėjo pasidalinti, galima paprašyti, kad jos neplatintų toliau. Jeigu paviešino tą informaciją, kuri įžeidžia ar pažemina kitą – galima ją pašalinti ir atsiprašyti to, kurį galbūt įskaudino.

Susidūrus su netinkamu turiniu ar netinkamu kitų vartotojų elgesiu, galima blokuoti netinkamai besielgiančius vartotojus arba pranešti apie juos „Facebook“ administracijai.

Daugiau informacijos rasite „Facebook“ pagalbos centre: https://www.facebook.com/help/

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.