Internetinis „draugas” išsisaugojo tavo asmeninę nuotrauką. Ką daryti?
Man reikia labai skubios pagalbos!!! Jau kelis mėnesius draugauju ir susitikinėju su vyresne mergina (man 14, jai – 16) ir neseniai pradėjome siuntinėtis labai asmeninėm nuotraukom... Išsiunčiau neseniai savo merginai per snapchatą nuotrauką – nu, gal ir nėra ji kažkokia bloga, bet ta nuotrauka buvo tik jai skirta, nenorėčiau, kad kas nors kitas ją pamatytų. Ir pastebėjau, kad ji išsisaugojo šią nuotrauką. Niekada taip nedarydavo! Parašiau jai žinutę, paklausiau, ką ji ruošiasi su ta nuotrauka daryti – bet ji man neatsako... Bijau, kad kur nors įdės tą nuotrauką ir jei pamatys pažįstami – nežinau, ką reiks daryti... jaučiuosi toks idiotas, kad jai nusiunčiau tą nuotrauką... (14 m. paauglys)
Pateikta situacija yra paremta vaikų pasakojimais „Vaikų linijai“, tačiau visos vaikus identifikuojančios detalės yra pakeistos, saugant vaikų anonimiškumą.
Tavo nerimas suprantamas – išsiųsdami nuotraukas ar įkeldami jas į internetą, prarandame jų kontrolę ir negalime būti tikri, kur tos nuotraukos gali nukeliauti. Puiku, kad iškart susisiekei su mergina ir paklausei, ką ji ruošiasi su nuotrauka daryti. Kita vertus, suprantu, kad jos nereagavimas į tavo žinutę tik padidina tavo nerimą ir įtampą. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad mergina ruošiasi išplatinti tavo nuotrauką – ji gali nereaguoti ir dėl kitų priežasčių. Kokių veiksmų gali imtis:
- Parašyk ar pasikalbėk. Gali dar kartą parašyti merginai ir žinutėje pasakyti, kad prašai jos niekam tos nuotraukos neplatinti, nes ta nuotrauka buvo skirta tik jai. Kadangi jūs bendraujate ne tik internete, bet ir susitinkate – verta būtų ir gyvai jai pasakyti, kad nenori, jog ji saugotų asmenines tavo nuotraukas.
- Stebėk socialinius tinklus ar kitas medijas. Verta stebėti tuos socialinius tinklus, kuriuose tu dar bendrauji su šia mergina ir pasižiūrėti, ar ji kur nors neįdėjo tavo nuotraukos. Jei savo nuotrauką aptiktumei – svarbu būtų apie ją pranešti tinklo ar programėlės administracijai.
- Paprašyk pagalbos. Tokioje situacijoje pagalba gali būti ir tavo draugai – galima jų paprašyti, kad pamatę tavo nuotrauką, tave apie tai įspėtų.
- Atmink, kad informacija internete greitai keičiasi. O tai reiškia, kad net ir išplitusios nuotraukos tik kurį laiką būna matomos – ilgainiui jas pakeičia kita informacija.
- Stenkis nekaltinti savęs, o pasimokyti iš šios situacijos. Išsiųstos nuotraukos nebesusigrąžinsi – šis faktas gali gąsdinti. Kita vertus, kiekvienas padarome neapgalvotų poelgių, tačiau iš tokių situacijų galime pasimokyti ir stengtis jų nekartoti ateityje. Jei dėl šios nuotraukos tau tektų patirti nemalonumų, jaustumeis nuliūdintas ar įskaudintas – netylėk apie tai ir būtinai kalbėkis su žmonėmis, kuriais tu pasitiki. Jei nesinorėtų kalbėtis su pažįstamais žmonėmis – gali anonimiškai ir konfidencialiai pabendrauti su „Vaikų linijos“ konsultantais telefonu 116 111 arba internetu vaikulinija.lt
Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.